Diagnoza szumu w uchu – poznaj przyczyny i leczenie
Szumy uszne to nieprzyjemne dźwięki, które odbierane są w jednym lub obu uszach. Mogą pojawiać się okresowo lub stale, wpływając znacząco na jakość życia. Ustalenie diagnozy szumu w uchu jest trudne, ale nie jest niemożliwe. To co najważniejsze, można znaleźć sposób na skuteczne pozbycie się szumu w uszach. Szumy uszne to zaburzenie dźwiękowe, które nie jest związane z bodźcem akustycznym pochodzącym z otoczenia. Jest to objaw, który nie powoduje ani pogorszenia słuchu, ani jego utraty. Wyróżnia się szumy uszne ostre, podostre i przewlekłe, a także szumy subiektywne i obiektywne. Prawdopodobieństwo pojawienia się szumów usznych wzrasta wraz z wiekiem, ale coraz częściej dotyka to zapracowanych młodych ludzi, z powodu nadmiernego stresu i zmęczenia.
Co to są szumy uszne?
W absolutnej ciszy każda zdrowa osoba słyszy fizjologiczny, lekki szum w uszach – to zjawisko normalne i naturalne, tłumione przez dźwięki z otoczenia. Szum patologiczny, nazywany szumem usznym (łac. tinnitus), nie jest tłumiony przez dźwięki otoczenia i jest wyraźnie słyszalny. Szumy uszne można określić jako zjawisko akustyczne, najczęściej odczuwalne jedynie przez osobę dotkniętą tym problemem.
Wyróżnia się trzy rodzaje szumów usznych: ostre (do 3 miesięcy), podostre (4-12 miesięcy) oraz przewlekłe (powyżej 12 miesięcy). Szumy mogą być subiektywne (słyszalne tylko przez chorego) lub obiektywne (słyszalne zarówno przez chorego, jak i osobę badającą.
Objawy szumów usznych
Szumy w uszach mogą być odbierane przez chorego w różnoraki sposób – jako szmery, szumy, syczenie, dzwonienie, piszczenie w uchu lewym, prawym lub trudnym do zlokalizowania miejscu w głowie. Ich częstotliwość może być niska, średnia lub wysoka. Szumy są bardzo uciążliwe, powodują rozdrażnienie, zaburzenie koncentracji, utrudniają rozmowy, odbiór dźwięków z otoczenia, rozumienie mowy, zakłócają sen, prowadząc do rozdrażnienia, zmęczenia, wyczerpania i nerwicy.
Rodzaj szumu | Częstotliwość | Uciążliwość |
---|---|---|
Szmery, szumy, syczenie, dzwonienie | Niska, średnia, wysoka | Rozdrażnienie, zaburzenie koncentracji, utrudnione rozmowy, odbiór dźwięków, rozumienie mowy, zaburzony sen, prowadzi do zmęczenia, wyczerpania i nerwicy |
Przyczyny szumów w uszach
Występowanie szumów usznych może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Jednym z najczęstszych jest ekspozycja na hałas, który może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pojawienia się dokuczliwych szumów. Innym ważnym czynnikiem jest silny stres, który może zakłócać pracę układu nerwowego i niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie ucha wewnętrznego.
Szumy uszne mogą również towarzyszyć podwyższonemu ciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, anemii oraz nadczynności tarczycy. Inną przyczyną może być zaleganie woskowiny w uchu lub stany zapalne ucha środkowego.
Urazy ucha wewnętrznego, przyjmowanie niektórych leków, porażenie nerwów usznych, otoskleroza, choroba Meniere’a, mięśniowo-powięziowy zespół bólowy oraz stwardnienie rozsiane to również możliwe źródła szumów usznych.
Warto również zwrócić uwagę na wpływ nadmiernego stresu, zmęczenia lub ekstremalnych sytuacji, takich jak silne przeziębienie czy napięcie w okolicy szyi i szczęki, które mogą również przyczyniać się do występowania uciążliwych szumów usznych.
Diagnoza szumu w uchu
Rozpoznanie szumów usznych to duże wyzwanie, ponieważ znaczny odsetek szumów nie jest słyszalny przez osobę wykonującą analizę. Często konieczna jest współpraca wielu specjalistów, aby poprawnie postawić diagnozę. Pełna diagnostyka obejmuje: dokładny wywiad, badanie otolaryngologiczne, badanie audiologiczne, nystagmografię, subiektywną ocenę głośności i natężenia szumów, ocenę progu zagłuszania, kwestionariusze, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG Dopplera i angiografię. Dodatkowo wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, glukoza, elektrolity, hormony tarczycy.
W celu leczenia szumów w uszach warto skonsultować się z lekarzem. O sposobach możecie przeczytać na portalu https://wroclaw24.pl/.